Biologie - Nálevníci
NÁSLEDUJÍCÍ ČÁST TEXTU POJEDNÁVÁ HLAVNĚ O TREPCE VELKÉ
- mezi brvami mají trichocysty = bílkovinná vystřelovací vlákna schovaná ve váčcích (- při podráždění buňky váček pukne, tekutina ve váčku vystříkne ven a buňku to vystřelí na druhou stranu => "uteče")
- cytoplazma udává průhlednou až zakalenou barvu
- většinu života žije sama (nejsou to parazité)
- buněčnými ústy nasává potravu (bakterie) - žije v hodně znečištěných vodách (bahno, výkaly, rozkládající se zbytky - potřebuje ty bakterie)
- buněčným hltanem se potrava dostane do těla, ale i s vodou
- živiny jdou do potravních vakuol (malé váčky po celém těle); voda jde do pulzujících stažitelných vakuol (musí tam být - vypadají jako kytička, která prostředkem nasaje vodu a "kvítky" ji vypustí z buňky ven - kdyby tam nebyly, buňka by se přeplnila vodou a praskla by)
- na povrchu má pelikulu, která zajišťuje protáhlý tvar, na jejím povrchu brvy
Má dvě jádra (nálevníci obecně mají jen jedno jádro):
MAKRONUKLEUS = velké jádro - obsahuje "doplněk ke genetickým informacím", řídí výživu
MIKRONUKLEUS = malé jádro - nese většinu genetických informací, řídí rozmnožování
POHLAVNÍ ROZMNOŽOVÁNÍ:
Dvě trepky se k sobě "přilepí" a vymění si část genetické informace (během toho se rozpustí velké jádro, aby nepřekáželo, po rozmnožování se znovu vytvoří).
Tomuto procesu říkáme konjugace neboli spájení.
Jádro se nakopíruje na čtyři jádra, pak tři z nich zase zaniknou (zdá se to jako blbost, ale zkontroluje si tak, jestli je vše v jádře opravdu v pořádku), pak se rozpůlí a jedna polovina se přelije do druhé buňky.
Pak se od sebe trepky odlepí a následuje opakovaná mitóza (vytváří své kopie).
Výsledkem je 8 jedinců.
Trepky získáváme ze senného nálevu, jsou součástí zooplanktonu ve stojatých vodách. Jsou potravou ryb a čistí vodu. Ukazují špinavost vody.
Další nálevníci:
VÍŘENKA - vypadá jako trychtýřek (tomu dole se říká tělní stopka); MAKRONUKLEUS se táhne celým jádrem, brvy jsou jen na vršku trychtýřku a uvnitř nich se skrývají buněčná ústa
BACHOŘEC - žije v žaludku dobytka, ale není to parazit, nýbrž symbióza - pomáhá jim trávit celulózu
VEJCOVKA, BOBOVKA, MRSKAVKA